Naši známi študenti a absolventi
Na tejto stránke budeme postupne zverejňovať informácie o našich absolventoch, ktorí sa preslávili v rôznych oblastiach vedy, techniky a športu na Slovensku.
Martin Basila
V rokoch 1991 -1995 študoval na Strednej odbornej škole, Pod Sokolicami 14, Trenčín Martin Basila. Jeden z najlepších žiakov 4ME triedy po vyštudovaní Slovenskej technickej univerzity založil firmu Sensoneo a zmenil pohľad na nakladanie s odpadmi. Monitoring odpadových kontajnerov cez IoT a optimalizácia zberných trás šetrí náklady a prispieva ochrane životného prostredia. Martin Basila je nositeľom mnohých národných aj medzinárodných ocenení a jeho vízie smart cities s prepojením na umelú inteligenciu budú o niekoľko rokov realitou. Martin Basila sa na konci roka 2018 vrátil na svoju stredoškolskú alma mater a porozprával súčasným študentom o svojich skúsenostiach so školou. Jeho hlavné motto môžme zhrnúť do jedného odkazu: "Choď za tým, čo ťa baví". Naša škola je hrdá na to, že možno aspoň malým dielom prispela k jeho úspechu.
Martin Pacas
Aj strojár môže byť majstrom sveta v kickboxe. Majster sveta v thajskom boxe, Martin Pacas, bol študentom našej školy, SOŠ Pod Sokolicami 14, Trenčín celé štyri roky. Sedenie v lavici ho veľmi nenadchýnalo, ale po odbornej stránke z neho vyrástol naslovovzatý odborník. Mal vynikajúce výsledky na odbornom výcviku a vo firme, kde si ho nevedeli vynachváliť. Keď sa jeho meno začalo skloňovať vo svetovom meradle, tak to neprekvapilo jeho bývalých učiteľov, ktorí ho poznajú ako cieľavedomého, vytrvalého a systematického mladého muža.. Jeho odbor ho doteraz živí. Bezmála dvojmetrový a sto kilogramov vážiaci borec pracuje ako živnostník v strojárskom odvetví. Ako mladý chlapec začal so skateboardingom a po siedmich rokoch presedlal na thajský box a kickbox.
Dnes patrí medzi slovenskú špičku v ťažkej váhe a na svojom konte má už viac ako 55 zápasov. Prerazil aj na svetovej scéne. Najvýraznejšie úspechy dosiahol v K1 ako profesionálny majster sveta WKU 2014 v kategórií nad 95 a profesionálny majster sveta WKF 2012 v kategórií do 96,4 kg.
Marek Vančo
Čo ti dalo štúdium na našej škole? Štúdium na SOŠ, vtedy ešte „Strednom odbornom učilišti strojárskom“, mi dalo dobrý rozhľad v oblasti strojárstva, čo som využil jednak v praxi, tak aj po nástupe na vysokú školu (TU vo Zvolene). Odborné predmety na vysokej škole ako technické kreslenie, technológie obrábania, atď., boli pre mňa podstatne jednoduchšie ako pre spolužiakov napríklad z gymnázií, čomu vďačím práve mojej strednej škole.
Aké máš spomienky na toto obdobie? Mám hlavne dobré spomienky. Najradšej som mal praktické cvičenia, čo ma naozaj bavilo hlavne s odstupom času, keď som praxoval vo firme Konštrukta Industry.
Čím sa v súčasnosti zaoberáš? Momentálne som v poslednom 3. ročníku doktorandského štúdia (PhD.) na Technickej univerzite vo Zvolene, odbor Výrobná technika, kde sa venujem výskumu obrábania tepelne upravených drevín (Termowood) z hľadiska drsnosti obrobeného povrchu. Okrem iného charakter môjho štúdia/práce mi umožňuje cestovať, čo hojne využívam nielen v lete.
Jakub "Ragnar" Šimko
Jakub Šimko je žiak III.AO triedy učebného odboru obrábač kovov. Okrem školy sa venuje MMA (Mixed Martial Arts) - Zmiešaným bojovým umeniam. Je účastníkom amatérskej slovenskej ligy v ktorej zápasia aj zahraniční borci. Jeho domovským klubom je LCC (Laugaricio Combat Club) Trenčín.
Na poslednom galavečere MMA Fight Night v trenčianskej Športovej hale bol najúspešnejším zápasníkom. Po vyliečení zápästia ho môžeme prísť povzbudiť 25.3.2018 na ďalší Fight Night v Trenčíne. Želáme mu veľa úspechov v škole aj v športe.
Andrej Fabo
Andrej Fabo je žiakom IV. NA triedy v odbore mechanik CNC strojov a na krajskom kole súťaže Zenit v strojárstve (kategória B1) obsadil 3. miesto.
Zhodnoť takmer štyri roky, strávené na škole. Každý rok som sa dozvedel niečo nové. Netreba sa ničoho obávať, treba dať do toho všetko a vždy sa veci podaria. Občas boli ťažké chvíle, ale dalo sa to vydržať.
Čo by si odkázal žiakom končiacich ročníkov základných škôl? Štúdium nie sú len knihy a nudné učenie. Patria k nemu aj stretnutia s priateľmi, zábava a smiech. Váš čas je obmedzený, preto ho nepremárnite. Neúspech je kľúčom k úspechu, nebojte sa ho, učíme sa na chybách.
Myslíš, že pre tvoj budúci život bola naša škola správnou voľbou? Jednoznačne.
Lukáš Maršalka
Čo ti dalo štúdium na našej škole? Štúdium, vtedy ešte na SOU, mi dalo veľa, nakoľko získané znalosti využívam ešte teraz. Keď to rozmením na drobné tak, štúdium mi dalo slušný praktický a teoretický základ. Vďaka tomu praktickému mi nie je cudzia spájkovačka, digitálny multimeter, ale aj sofistikovanejšie zariadenia ako osciloskop a veľa iných. Môžem povedať, že vďaka nemu patrím do skupiny elektrotechnikov, ktorí vedia trošku robiť aj rukami.
Andrej Blahovec
Čo ti dalo štúdium na našej škole? Tie štyri roky v škole boli niečím, na čo nikdy nezabudnem. Škola a štúdium mi dalo veľa skúseností, mali sme super kolektív v triede a učiteľov, ktorí sú naozaj skvelým príkladom, ako má učiteľský zbor na škole vyzerať. Škola ponúka veľmi dobrú prax v oblasti strojárstva.
Aké máš spomienky na toto obdobie? Je ich veľmi veľa. Hlavne z výletov v Terchovej, Viedni, Brne a mnohých ďalších.
Čím sa v súčasnosti zaoberáš? Pracujem u osobnej železničnej spoločnosti ako rušňovodič. Túto prácu som chcel vykonávať odmalička a len vďaka odboru, v ktorom som sa vyučil a zvládnutej maturitnej skúške som bol na vysnívané miesto prijatý.
Marek Laššo
Tomáš Kleman
Tomáš je žiakom študijného odboru mechanike elektrotechnik so zameraním na informačné technológie.
Je profesionálny rýchlostný kanoista a reprezentant Slovenskej republiky, ktorý v súčasnosti preteká za VŠC Dukla Banská Bystrica. Rýchlostnej kanoistike sa venuje od svojich ôsmych rokov. Do Slovenskej reprezentácie je zaradený od roku 2012. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí: 2. miesto C1 na 5 000m na MS, 2. miesto C1, C2, C4 na 1 000m na MS, 3. miesto na MS v maratóne C1 na 21,5 km.
Okrem toho má množstvo medailí z domácich i zahraničných podujatí, ku ktorým každoročne pribúdajú ďalšie - napr. Majstrovstvá sveta dračích lodí v Benátkach – 1. miesto, Pohár SNP – 2. miesto C1, Trenčianska regata – 2. miesto C1, Medzinárodná regata 2018 Piešťany – 1. miesto C1 200m, 2. miesto C1 500m, 3. miesto C1 1 000 m.
Všetci mu držíme palce, aby čo najlepšie zmaturoval, a pomohol obnoviť pozíciu vodáckeho športu na Slovensku spred niekoľkých rokov.